ITD przygotowuje się do poboru opłat
Trzeciego stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o drogach publicznych z 8 grudnia 2017 r. Zmienione przepisy przenoszą zadania związane z poborem opłaty elektronicznej za korzystanie z dróg oraz opłaty za przejazd autostradą od Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Podstawą do zmiany przepisów był projekt rządowy przyjęty z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa. Znowelizowana ustawa wejdzie w życie 3 listopada 2018 r. Wyjątkiem są przepisy, które umożliwią GITD podjęcie niezbędnych działań, m.in. prawnych, mających na celu przejęcie opieki nad systemem poboru opłat.
– Intensywnie przygotowujemy się do nowych zadań. Już we wrześniu 2017 r. został powołany zespół ekspertów, którego celem było wypracowanie koncepcji wykonywania zadań z zakresu systemu elektronicznego poboru opłat. Eksperci pracowali między innymi nad założeniami podziału zadań, oceną kosztów i harmonogramem prac – poinformował szef ITD.
Podstawowym celem zmiany przepisów jest m.in. zapewnienie ciągłości działania KSPO, docelowa optymalizacja kosztów jego funkcjonowania, a także wzmocnienie nadzoru i kontroli ministra infrastruktury nad organem realizującym pobór opłat na drogach zarządzanych przez państwo. Chodziło także o maksymalne uniezależnienie procesu poboru opłat drogowych od podmiotów trzecich. ITD zamierza również efektywnie wykonywać zadania związane m.in. z monitorowaniem przewozu towarów, wykrywaniem naruszeń w przejazdach pojazdami nienormatywnymi czy kontrolą zezwoleń wydawanych dla przewoźników zagranicznych. – Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma doświadczenie w budowie i utrzymaniu systemów teleinformatycznych. W kilku ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów mających kluczowe znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i eliminowania nieuczciwych praktyk na rynku transportowym – dodał Alvin Gajadhur.
(C), fot. ITD